Oliwa oliwie nie równa. Czy extra virgin ma znaczenie?

Nie ma wątpliwości, że jednym z najlepszych hiszpańskich produktów spożywczych jest oliwa z oliwek. Jest ważnym składnikiem diety śródziemnomorskiej obecnej w prawie każdej kuchni hiszpańskiej. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów oliwy z oliwek, m.in.: oliwę extra virgin, virgin, lampante czy oliwę z wytłoczyn. Pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to klasyfikacja oliwy z oliwek. Chcąc wybrać pełnowartościową oliwę z oliwek, należy wybierać tylko oliwę extra virgin. Z pewnością dużo słyszeliśmy o oliwie extra virgin, ale ile tak naprawdę o niej wiemy?

Oliwa z oliwek extra virgin jest najlepszą oliwą - jest klarowna, a jej zapach i smak są idealne (bez defektów). Otrzymuje się ją wyłącznie ze świeżo zebranych oliwek, w procesie pierwszego tłoczenia. Nie jest poddawana żadnym procesom chemicznym ani rafinacji, nie zawiera żadnych sztucznych dodatków ani konserwantów, a jej kwasowość nie może przekroczyć 0,8%. Oliwki zebrane z drzewa, powinny trafić do tłoczni w ciągu maksymalnie 24 godzin, ponieważ im krótszy czas od zbioru do wytłoczenia owoców, tym niższa kwasowość oliwy (zawartość kwasu oleinowego). Oliwa extra virgin nie jest mieszana z innymi oliwami, jest naturalnym produktem i można ją określić mianem soku z oliwek. Jest to po prostu 100% soku z oliwek. Ten rodzaj oliwy jest filarem diety śródziemnomorskiej i jest idealny do spożycia na surowo.

Oliwa z oliwek virgin powstaje w podobnym procesie jak oliwa z oliwek extra virgin, ale ma wyższą kwasowość, która dochodzi do 2% i może mieć niewielkie defekty, nadal jednak zawiera antyoksydanty i witaminy pochodzące z oliwek.

Wielokrotnie mogliśmy usłyszeć w wiadomościach, że niektóre oliwy extra virgin tak naprawdę nimi nie są, dlatego też chcielibyśmy jeszcze przybliżyć wam różnicę pomiędzy oliwą extra virgin i innymi rodzajami oliwy, takimi jak oliwa virgen czy lampante.

Oliwa z oliwek extra virgin wytłaczana jest z soku z oliwek i dla jej jakości bardzo ważne jest, aby nie znalazły się w nim niepożądane składniki, takie jak ziemia czy liście, dlatego też kluczowym etapem jej produkcji jest sposób zbioru oliwek. Jeśli oliwka sama spadnie z drzewa, zostanie zanieczyszczona innymi substancjami, na przykład ziemią, co spowoduje, że oliwa będzie miała większą kwasowość i jej smak nie będzie odpowiadał smakowi oliwek. Oliwę z oliwek virgin otrzymuje się w takim samym procesie jak extra virgin, ale w odróżnieniu od tej pierwszej pojawiają się w niej ziemia czy liście, dlatego oliwy te odróżnia się poprzez degustację, sprawdzając czy oliwa pachnie ziemią. Jeśli więc powąchacie oliwę extra virgin i wyczujecie lekko ziemisty zapach, nie będzie to extra virgin. Jeśli zaś wyczuwalne będą aromaty pomidorów, karczochów, skórki banana, migdałów i innych, będzie to oliwa extra virgin. Oliwa lampante musi natomiast zostać poddana procesowi rafinacji, aby była zdatna do spożycia, nie jest więc całkowicie naturalna.

W Interoleo posiadamy jedynie oliwę z oliwek extra virgin. Jej kwasowość nie przekracza 0,4% dzięki czemu zaliczyć ją można do szlachetnego grona najznamienitszych oliw.

POWRÓT