5 zaskakujących zastosowań oliwy z oliwek w kuchni

Większość z nas używa oliwy z oliwek przede wszystkim do sałatek i wymagających smażenia potraw (patrz. ile razy można smażyć w oliwie z oliwek extra virgin). Jednak oprócz tych najbardziej podstawowych zastosowań, mało kto wie, do czego jeszcze można wykorzystać w kuchni „płynne złoto”. Specjalnie dla Was odkrywamy oryginalne możliwości jakie skrywają w sobie drogocenne krople owoców drzewa oliwnego. Poniżej przedstawiamy pięć wyjątkowych porad, które pozwolą Wam odkryć smaki, o jakich nawet nie marzyliście.

1. Dodawaj oliwę z oliwek do owoców

Oliwa z oliwek zazwyczaj kojarzy nam się z daniami słonymi. W lecie, kiedy jemy szczególnie dużo owoców, możesz rozkoszować się delikatnym smakiem oliwy, smarując nią soczyste brzoskwinie, śliwki, arbuzy czy melony. W ten sposób poznasz nowe, owocowe oblicze oliwy, a znany nam wszystkim smak popularnych owoców zyska dodatkowy walor.

2. Połącz oliwę z oliwek z miodem

Żeby urozmaicić tradycyjne śniadanie, od czasu do czasu spróbuj zamienić masło na połączenie miodu z oliwą z oliwek. W ten sposób zjesz znacznie zdrowiej, a rozkoszne doznania kulinarne będą towarzyszyć Ci przez resztę dnia.

3. Zmieszaj oliwę z oliwek z sosem sojowym

To prawda, że oliwa z oliwek występuje najczęściej z potrawami i produktami diety śródziemnomorskiej. Faktem jest jednak również to, że „płynne złoto” doskonale łączy się z przyprawami azjatyckimi. Polecamy oliwę z oliwek wymieszaną z sosem sojowym do mięsa grillowanego.

4. Zapiecz ją w cieście

Włosi znają już ten sposób od wieków, my natomiast powoli się do niego przekonujemy. Oliwa z oliwek może służyć również do wypieków słodkich ciast. Tak przyrządzone ciasta nie są suche, doskonale oddają też swój owocowy smak.

5. Zatop ją w czekoladzie

Jeśli znasz ten sposób, czekoladowy deser na nowo zachwyci Cię swym smakiem. Wykonanie jest bardzo proste. Roztop tabliczkę czekolady i zanim stężeje, dodaj kilka kropel oliwy z oliwek. Ten smak zostanie z Tobą na długo...

Źródło: http://www.imujer.com/gourmet/146040/5-usos-originales-del-aceite-de-oliva-en-la-cocina-que-te-sorprenderan

POWRÓT