JAK UNIKNĄĆ CHORÓB SERCOWO-NACZYNIOWYCH?

Kardiolodzy biją na alarm. Co roku w Polsce 100 tys. osób doznaje zawału serca a dla jednej trzeciej z nich zawał kończy się zgonem. Dziś w całej Europie obchodzony jest Dzień Zapobiegania Chorobom Sercowo – Naczyniowym, który ma na celu uświadamianie społeczeństwa oraz przypominaniu, że aż 80% zawałów można uniknąć dzięki zdrowemu stylu życia. W dzisiejszym artykule Interoleo postara się przybliżyć naszym czytelnikom podstawowe czynniki ryzyka chorób serca i krążenia oraz podpowie jak ich unikać.

Według specjalistów ryzyko zawału dotyczy milionów Polaków, gdyż aż dziewięć milionów osób w naszym kraju cierpi na nadciśnienie tętnicze, a ponad szesnaście milionów ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Jak więc tego uniknąć? Przede wszystkim redukując czynniki zwiększające możliwość wystąpienia choroby:

1. Nadwaga i otyłość: siedzący tryb życia w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej u większości osób prowadzi do nadwagi. Jednym ze sposobów walki z tym problemem jest stosowanie zbilansowanej diety bogatej w wartości odżywczej, mając na uwadze jej kaloryczność, którą należy dostosować do potrzeb energetycznych oraz wagi.

2. Podwyższony cholesterol: Warto przypomnieć, że kwasy tłuszczowe regulują gospodarkę cholesterolową i poziom lipoprotein we krwi, a tym samym wypływają na poziom ryzyka sercowo-naczyniowego. Aby tego uniknąć, kardiolodzy zalecają stosowanie odpowiedniej diety z wykluczeniem z niej produktów zawierających dużo tłuszczów nasyconych i zastąpienie ich zdrowymi jednonienasyconymi tłuszczami roślinnymi takimi jak oliwa z oliwek.

3. Brak aktywności fizycznej: mała aktywność fizyczna jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych zmniejsza ryzyko chorób serca, gdyż zmniejsza zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen. Trzeba pamiętać, aby dostosować aktywność fizyczną do naszych indywidualnych możliwości, stanu zdrowia oraz wieku. Ćwiczenia należy wykonywać co najmniej trzy razy w tygodniu.

4. Palenie papierosów: badania dowiodły, że nikotyna oraz substancje chemiczne zawarte w dymie i smole papierosowej prowadzą do zmian miażdżycowych w naczyniach co w efekcie może przyczynić się do choroby niedokrwiennej serca. Należy pamiętać, że równie szkodliwe co tradycyjne palenie jest tzn. palenie bierne, czyli takie na które narażone są osoby przebywające w towarzystwie osób czynnie palących.

5. Stres: lekarze są zgodni co do tego, że długotrwały stres zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego nawet 4-krotnie.

Źródło: Materiały prasowe

POWRÓT