Oliwa z oliwek w walce z cukrzycą

Nie raz pisaliśmy już o pozytywnym działaniu oliwy z oliwek na zdrowie człowieka – nie przypadkowo. Kilka kropel „płynnego złota” dziennie może uchronić nas przed chorobami układu krążenia, złym cholesterolem, a nawet osteoporozą czy nowotworem. Zadba również o naszą skórę i włosy. Udowodniono nawet, że oliwa z oliwek jest jednym z tajników długowieczność… Dziś przedstawiamy badania nad jeszcze jednym elementem zawartym w tym niezwykłym produkcie. Wyniki są zdumiewające.

Badanie Prediabole

Instytut Tłuszczów w Sewilli jest o krok od ukończenia badania PREDIABOLE – projektu, który może być punktem zwrotnym w zapobieganiu cukrzycy typu drugiego u pacjentów z podwyższonej grupy ryzyka, u których nie rozwinęła się jeszcze choroba.

Sukces tego badania i jego potencjalnie korzystny wpływ na ludzkie zdrowie możliwy jest dzięki kwasowi oleanolowemu, występującemu głównie w liściach oliwnych. Zespołowi badaczy pod kierownictwem José Maríi Castellano udało się go zsyntetyzować.

Grupa naukowców doświadczonych w charakteryzowaniu i wykorzystaniu związków bioaktywnych zawartych w liściach drzewa oliwnego, opracowała procedurę pozyskiwania wysokiej czystości kwasu oleanolowego. Co więcej, po raz pierwszy opisała sposób przygotowania jadalnych olejów roślinnych wzbogaconych o ten kwas.

Jak twierdzi José María Castellano badanie PREDIABOLE jest pionierskim przedsięwzięciem na skalę światową w obszarze wykorzystania żywności funkcjonalnej wzbogaconej o oczyszczony kwas oleanolowy.

Kwasem przeciw cukrzycy

Celem badań zespołu jest wykazanie, że dzienne spożycie kwasu oleanolowego, zawartego w oliwie z oliwek, zmniejsza zapadalność na cukrzycę u osób z oznakami stanu przedcukrzycowego. Liczne badania in vitro na hodowlach komórkowych i zwierzętach doświadczalnych wykazują działanie przeciwcukrzycowe kwasu oleanolowego.

Zaprojektowane badanie jest kliniczne, kontrolowane, wieloośrodkowe, randomizowane z podwójną ślepą próbą. Polega na wyborze, a następnie śledzeniu 216 uczestników przez okres dwóch lat – zakończy się w październiku bieżącego roku. Prowadzone jest w 32 centrach zdrowia w hiszpańskim mieście Sewilla.

Źródło:http://www.olimerca.com/noticiadet/el-acido-oleanolico-otro-gran-descubrimiento-terapeutico-del-aceite-de-oliva/9c859c35cfcacbf610a0221eaafcf00f

POWRÓT