Oliwa z oliwek z cytryną. Przepis na zdrowie

Korzyści zdrowotne, jakie płyną ze spożycia oliwy z oliwek i cytryną są niemal natychmiastowe. To dlatego, że oba te produkty bogate są w składniki odżywcze, które skutecznie zapobiegają rozmaitym schorzeniom. W dalszej części przyjrzymy się niektórym z nim. Co więcej, oliwa z oliwek i cytryna wykorzystywane są w wielu zabiegach kosmetycznych.

Oliwa z oliwek, jako naturalny sok pochodzący prosto z owocu drzewa oliwnego, zawiera minerały i witaminy, które bardzo pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie (więcej na ten temat). Z kolei cytryny bogate są z witaminę C, witaminę B, proteiny, węglowodany, potas i fosfor. Zawierają również flawonoidy, które mają właściwości antyoksydacyjne. 

Na cholesterol

Oliwa z oliwek extra virgin zawiera tłuszcze mononienasycone – o wiele zdrowsze dla organizmu od tłuszczów nasyconych i trans. Tłuszcze mononienasycone redukują poziom cholesterolu jako takiego, w tym także złego cholesterolu LDL. „Płynne złoto” pomaga również utrzymać poziom dobrego cholesterolu HDL.

Dla zdrowego serca

Oliwa z oliwek extra virgin skrywa w sobie przeciwutleniacze korzystne dla serca, takie jak tokoferole – naturalna forma witaminy E. Przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, ponieważ chronią organizm przed utlenieniem cholesterolu, a co za tym idzie, przed powstawaniem zatorów i stwardnieniem tętnic. Sok z cytryny natomiast zawiera potas, dlatego wskazany jest dla osób cierpiących na nadciśnienie.

Dla przewodu pokarmowego

Świeży sok z cytryny ma właściwości przeciwbakteryjne. Można stosować go do leczenia chorób przewodu pokarmowego, w tym bólów brzucha, niestrawności czy skurczów. Dodatkowo cytryna pomaga poradzić sobie ze wzdęciami i nadmiarem gazów. Mieszanka łyżki oliwy z oliwek extra virgin i łyżki soku z cytryny przed posiłkiem chroni żołądek przed wrzodami czy zaparciem.

Dla prawidłowego funkcjonowania woreczka żółciowego, wątroby i nerek

Regularne spożycie oliwy z oliwek może chronić przed pojawieniem się kamienia żółciowego. Zaleca się zażyć mieszankę oliwy z oliwek, soku z cytryny i wody na czczo, by oczyścić woreczek żółciowy, wątrobę i nerki.

Dla zdrowej skóry, paznokci i włosów

Aby cieszyć sie zdrowymi i silnymi paznokciami, dobrze jest regularnie moczyć je przez 10 minut przed snem w roztworze z łyżki oliwy z oliwek extra virgin i łyżki soku z cytryny. Po tym zabiegu dobrze jest pójść do łóżka w bawełnianych rękawiczkach, dzięki czemu mieszanka oliwy z sokiem z cytryny przeniknie głębiej i efekty kuracji będą trwalsze. Oliwa z oliwek i cytryna korzystnie wpływają też na wzrost zdrowych, silnych i lśniących włosów. Na ten temat pisaliśmy w jednym z poprzednich postów

Źródło: http://www.lavidalucida.com/descubre-los-beneficios-curativos-de.html

POWRÓT