Warzywa smażone czy gotowane?

Słusznie uważa się, że sposób przygotowania ziemniaków czy innych warzyw decyduje o tym, czy posiłek będzie zdrowy, czy wręcz przeciwnie – szkodliwy. Przez lata nauka kazała nam sądzić, że smażeniu warzyw należy powiedzieć stanowcze „nie”, ponieważ w trakcie smażenia antyoksydacyjne właściwości warzyw znikają pod grubą warstwą tłuszczu. Jednakże seria najnowszych eksperymentów wywróciła do góry nogami dotychczasowe oficjalne zalecenia.

Badania wykazały, że warzywa smażone w oliwie z oliwek extra virgin są zdrowsze od gotowanych (tu więcej o smażeniu w oliwie z pierwszego tłoczenia). Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie dowiedli, że ziemniaki i inne warzywa zachowują więcej substancji odżywczych, kiedy smażymy je w oliwie z oliwek, niż kiedy gotujemy je w wodzie. Jak się okazało, smażenie warzyw w oliwie z oliwek extra virgin zwiększa ich właściwości antyoksydacyjne, co zapobiega występowania takich chorób jak rak, cukrzyca czy utrata wzroku. Naukowcy z hiszpańskiego uniwersytetu nie wątpią w to, że ich odkrycie zrewolucjonizuje nasze wyobrażenie o gotowaniu. 

Celem naukowców było ustalenie wpływu różnych sposobów przyrządzania warzyw na zdrowie człowieka. W badaniu posłużyli się popularnymi, zdrowymi warzywami diety śródziemnomorskiej, takimi jak ziemniaki, pomidory, dynia czy bakłażan. Do eksperymentu badacze wykorzystali 120 gramów każdego z tych produktów. Warzywa smażono w oliwie z oliwek, gotowano w wodzie lub przyrządzano je na dwa sposoby.  

„Możemy potwierdzić, że smażenie to metoda, która w największym stopniu zwiększa ilość związków fenolowych” – mówi profesor Cristina Samaniego Sánchez z Uniwersytetu w Granadzie, współautorka badania. „Ilość związków fenolowych w surowych warzywach zazwyczaj jest wysoka, jednak dzięki smażeniu warzyw w oliwie z oliwek extra virgin związków tych jest jeszcze więcej – nie dzieje się tak podczas gotowania warzyw w wodzie. Doszliśmy więc do wniosku, że smażenie i podsmażanie zachowuje te cenne związki chemiczne, a nawet przyczynia się do wzrostu ich zawartości w warzywach”, dodaje profesor Sánchez.

Doniesienia naukowców z Granady opublikowane zostały w naukowym czasopiśmie „Food Chemistry”.

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/news/health/news/12114055/Frying-vegetables-in-oil-is-healthier-than-boiling-them-and-prevents-cancer-research-shows.html

POWRÓT