Oliwa z oliwek, kurkuma i pieprz, czyli naturalny sposób na ból

Osoby cierpiące na częste bóle chętnie sięgają po rozmaite leki przeciwbólowe, a jednak czasem nie doznają ulgi. Co gorsza, leki te mogą u niektórych z nas powodować efekty uboczne. Bywa, że niemoc w walce z bólem prowadzi nawet do ciężkich depresji. Na szczęście jest pewien naturalny sposób, który w zaskakująco skuteczny sposób zwalcza dręczące nas bóle. Składa się z trzech leczniczych składników: kurkumy, czarnego pieprzu i oliwy z oliwek.

Naturalne środki przeciwbólowe

Niektóre sztuczne analgetyki mogą wywoływać uczucie senności, szkodzić wątrobie, zwiększać ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia lub też, jeśli zażywają je kobiety w ciąży, powodować wady genetyczne płodu. Działanie innych bywa nieskuteczne, a osoby zażywające je regularnie mogą uodpornić się na ich działanie. Z tych względów polecamy w pierwszej kolejności sięgnąć po naturalne środki przeciwbólowe, które radzą sobie z bólem skutecznie i nie pociągają za sobą zagrożeń dla naszego zdrowia

Produkty o działaniu przeciwbólowym

Natura obdarza nas wieloma produktami, które mają działanie przeciwbólowe. Poniżej przyjrzymy się trzem najlepszym, zaproponujemy też ich połączenie.

Kurkuma

Kurkuma to egzotyczna przyprawa rozpowszechniona na całym świecie jako naturalny barwnik. Jednak korzeń ten kryje w sobie silne właściwości o działaniu prozdrowotnym – uśmierza ból i łagodzi stany zapalne. Zawdzięczamy to kurkuminie, leczniczemu składnikowi kurkumy. Ponadto kurkuma może pochwalić się działaniem antyoksydacyjnym, przeciwrakowym, przeciwwirusowym, antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym.

Pieprz czarny

Jego działanie przeciwbólowe jest znacznie słabsze niż kurkumy, jednak w połączeniu z nią, potęguje i uzupełnia jej właściwości. Jest to możliwe dzięki wysokiej dostępności biologicznej pieprzu, za którą odpowiedzialna jest piperyna – związek chemiczny uaktywniający receptory zwalczające ból w organizmie. Co więcej, pieprz czarny usprawnia trawienie, zapobiega tworzeniu się wrzodów żołądka, przyspiesza metabolizm i sprzyja utracie wagi, jak również zapobiega starzeniu się komórek na skutek działania wolnych rodników.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek najwyższej jakości, czyli oliwa z oliwek extra virgin zawiera oleocanthal – substancję o działaniu podobnym do niektórych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Składnik ten zatrzymuje działanie enzymów związanych z zapaleniami. O innych zbawiennych właściwościach oliwy z oliwek pisaliśmy w poprzednich postach. Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Pensylwanii 50 gramów oliwy z oliwek extra virgin zawiera 200 mikrogramów oleocathalu, czyli 10% zalecanej dawki ibuprofenu uśmierzającego ból.   

Przepis na naturalne pozbycie się bólu

Aby zwalczyć ból przygotujemy środek leczniczy, wykorzystując opisane trzy składniki o działaniu przeciwbólowym, które należy zmieszać, by wzmocnić ich skuteczność i zwiększyć wchłanianie przez kosmki jelitowe.

Składniki

  •               ½ filiżanki sproszkowanej kurkumy (100 g)
  •               5 łyżki zmielonego czarnego pieprzu (50 g)
  •               3 łyżki oliwy z oliwek extra virgin (48 g)

Sposób przygotowania:

  •               Mieszamy trzy składniki i przelewamy je do hermetycznie zamykanego naczynia z ciemnego szkła. Odstawiamy do lodówki.
  •               Ważne, by naczynie nie było jasne - ciemne zapobiega utlenianiu się oliwy.

Kiedy i jak stosować:

Jeśli cierpimy na ból miejscowy: łyżeczka na czczo na pół godziny przed śniadaniem;

Jeśli przechodzimy kryzys, a ból staje się uciążliwy: łyżeczka na czczo i łyżeczka przed snem.

Środek ten możemy stosować doustnie lub punktowo: nakładamy niewielką ilość na bolące miejsce i wykonujemy delikatny masaż lub zwilżamy gazę przygotowaną mieszanką i za pomocą bandażu przyciskamy do właściwego miejsca. Czynności tę powtarzamy trzy razy dziennie.

Źródło: https://mejorconsalud.com/remedio-dolor-curcuma-pimienta-aceite

POWRÓT