Poznaj pięć sekretów oliwy z oliwek

„Kocham kraje, z których pochodzi oliwa”, mawiał chilijski poeta – laureat Nagrody Nobla – Pablo Neruda. To z pewnością słowa nieprzypadkowe. Na przestrzeni wieków malarze poświęcali oliwie miejsce na swoich płótnach, a pisarze uwieczniali ją w swych dziełach. Jakie sekrety skrywa w sobie ten niezwykły produkt, skoro wzbudza niewypowiedziany zachwyt u największych tego świata?

Oliwa jest podstawowym elementem diety. Można raczyć się nią o każdej porze dnia, dodając nawet do najprostszych dań. Jest nieodzownym składnikiem sałatek, ale nie tylko. Doskonale smakuje na kanapkach, idealnie komponuje się również z potrawami gotowanymi.

Poniżej odsłaniamy pięć sekretów oliwy, nazywanej przez wielu „płynnym złotem”:

Sekret 1 ZAPOBIEGA CHOROBOM UKŁADU KRĄŻENIA

W wielu krajach główną przyczyną zgonów są zawały. Oliwa z oliwek wzmacnia serce, chroni przed twardnieniem tętnic oraz usprawnia krwiobieg.

Sekret 2 ZMNIEJSZA KOMÓRKI RAKOWE

Oleocanthal, jeden ze składników oliwy z oliwek, posiada niezwykle właściwości, dzięki którym zmniejsza, a w niektórych przypadkach zabija komórki rakowe. Ma zastosowanie w walce z różnymi rodzajami nowotworu, jak na przykład nowotwór skóry czy piersi. Oleocanthal posiada również czynniki przeciwzapalne – działa podobnie do ibuprofenu.

Sekret 3 REDUKUJE ZŁY CHOLESTEROL

Kilka kropel oliwy do śniadania stanowi dla organizmu niezbędną dawkę dobrego cholesterolu (HDL), jednocześnie obniża poziom złego (LDL). To doskonałe antidotum na podwyższone ciśnienie krwi.

Sekret 4 WYDŁUŻA ŻYCIE

Wysoka zawartość kwasu oleinowego (jednonasyconych kwasów tłuszczowych) oraz liczne związki fenoli o właściwościach przeciwutleniających (jak choćby witamina E i flawonoidy) świadczą o tym, że oliwa z oliwek działa antyoksydacyjnie. Dzięki temu spożycie zapobiegającej utlenianiu organizmu oliwy przedłuża życie jej amatorów.

Sekret 5 ZWALCZA OSTEOPOROZĘ

Oliwa z oliwek, składnik diety śródziemnomorskiej, chroni kości, sprawiając, że są grubsze i bardziej wytrzymałe (kliknij, aby przeczytać więcej na ten temat). W ten sposób pomaga w walce ze schorzeniami systemu kostnego, na przykład z osteoporoza. Dzięki oliwie z oliwek jesień życia może przebiegać pod znakiem zdrowia i siły.

To tylko kilka cudownych właściwości oliwy z oliwek. Jednak najgłębszym sekretem „płynnego złota” jest jego smak. Sięgnij po butelkę oliwy Interoleo, aby go odkryć…

Źródło: http://www.europapress.es/chance/belleza/noticia-beneficios-aceite-oliva-quizas-no-conocias-20160416163355.html

POWRÓT